Telefon + Data Prizi

TELEFON + DATA PRİZLERİ

 

Telefon + data prizleribilişim sistemlerinde kullanılan bir zayıf akım sonlandırma elemanıdır. Çeşitli standartları bulunan telefon + data prizleri, bazı ülkelerde bilgisayar veya telefon data prizi olarak da adlandırılabilir.

Telefon + data prizlerinde kullanılan jacklar genelde esnek maddelerden yapılırlar. Kabloların sonlandırıldığı kısım taraklıdır ve iki bölümdür. Bu taraklı bölümlerin aralarında metalik dişler vardır. Kabloların iletken kısımları bu metalik dişler arasına girerek veri iletimi sağlarlar.

Bu jackların iç kısmında RJ serisi konnektörlerin girişine uygun olarak 8 pin tel bulunur. Konnektör jack'a bağlandığı zaman konnektörün pinleri bu tellere basarak veri iletişimini sağlamış olurlar.

Bu jacklar T568A ve T568B standartlarına göre sonlandırılırlar. Taraklı yapının hemen yanında konnektörün nasıl sonlandırılacağına dair renk kodları yer almaktadır. UTP kablodaki renkler bu renk kodlarına göre jacklara çakılarak sonlandırma yapılmış olur.

Bu ürünlerde kullanılan jacklar Cat 3,Cat 5 Cat 6 ve Cat 7 standartlarına göre üretilirler. Cat3 standardı çoğunlukla düşük kapasiteli veri iletiminde (örnek:telefon) kullanılır. Cat 5,Cat 6 ve Cat 7 standartları ise yüksek kapasiteli veri geçişleri için kullanılırlar. (örnek:Bilgisayar,switch) Veri iletimlerinde yüksek performans sağlamak için jack ile UTP kablonun aynı kategoride olması önemlidir. Tek başına kablonun veya jack'ın kategori bazında üst standartta olması yeterli değildir.

Bu jack ların yanında telefonlar için aktarım yapmaya yarayan 4 kablolu RJ11 Jack lı ürünlerde kullanılabilmektedir.

Kullanım alanlarılarına bağlantılarına örnek verecek olursak ;

Bu jacklı ürünler bilgisayar ve telefonun olduğu her yerde kullanılabilirler. Ağ sistem odalarının vazgeçilmez elemanlarından biridir.

 

Telefon ve Data Prizleri ile ilgili tüm ihtiyaçlarınıza karşılık verebilecek ürünlerimize aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

 

 http://www.monoelectric.com.tr/urunlerimiz/?mid=,16,&