Bilgi Bankası

Prizler

Prizler

 

Prizler, elektrik enerjisiyle çalışan cihazları elektrik şebekesine irtibatlandırmak amacıyla kullanılan gereçlerdir. Prizleri çeşitlerine basit şekilde kullanım yerlerine göre sınıflandıracak olursak ;

 

·         Topraklı prizler

 

Topraklı prizler, topraklama ihtiyacı olan buzdolabı, çamaşır makinesi gibi cihazlarda kullanılmaktadır.

 

·         Topraksız Prizler 

Topraksız prizler, topraklama ihtiyacı duyulmayan TV, müzik seti gibi elektronik cihazlarla birlikte kullanılır.

 

·         UPS prizler

 

UPS prizleri, bilgisayar gibi hassas cihazların bağlandığı UPS hatları ile birlikte kullanılan ürünlerdir.

 

Bu ürünlere ek olarak gelişen teknoloji ve ARGE çalışmaları sonucunda priz grubu ürünlerde yıllar içerisin de güvenliği en üst seviyelere taşımak için standart priz ürünlerine çocuk korumalı ve kapaklı dediğimiz fiş yuvasını gizleyen koruma sınıfları arttırılmış ürünlerde eklenmiştir.

 

Prizler ile ilgili dikkat edilmesi gereken hususlara örnekler verecek olursak ,

Prizlerin şebekeden gelen elektrik akımını elektrikli aletlere doğru bir şekilde iletebilmesi için gerekli olan amper aralığına sahip olması gerekir. Ülkemizde kullanılan prizler genellikle 10 yada16 amper olarak kullanılmaktadır. Klima ya da su ısıtıcısı gibi elektrik akımını çok fazla çeken aletler, herhangi bir priz kullanılmadan doğrudan sigortaya bağlanmalıdır. Aksi takdirde prizden geçen yüksek akım prizin ve kabloların ısınmasına neden olarak, yangın çıkma ihtimalini doğurabilir.Topraklı prizler her ne kadar kaçak ihtimaline karşı büyük bir önlem sunsa da, herhangi bir kararma yani oksitlenme durumunda acilen değiştirilmeleri gerekir. Prizin iç kısmındaki fiş yuvalarında ve çevresinde oluşan oksitlenme elektrik kaçaklarına neden olabilir. Ayrıca arklama yani fişin prize takıldığında kıvılcım çıkması durumunun yaşanmaması için de, mümkün olduğunca elektrikli aletlerin açma kapama tuşu kapalıyken prize takılması gerekir.

 

 

TOP